Energetická kríza zasahuje rodiny, ale aj podnikateľov. Tí podobne ako bežní ľudia hľadajú predovšetkým spôsoby, ako znížiť účty za energie. Nestačí len vymeniť všetky žiarovky za LED-ky. Čo môžete urobiť, aby ste dosiahli reálny výsledok, vám poradíme v nasledujúcom článku.
Urobte si audit – ale energetický
Pre každú firmu bude mať efekt niečo iné. Jednoduchým a nie až tak nákladným spôsobom, ako zistíte, čo pomôže tej vašej, je interná analýza. Môžete si kúpiť jednoduchý merač spotreby, ale pomôcť môže aj komunikácia so zamestnancami, či už analýzou ich správania (ako často používajú kávovar, rýchlovarnú kanvicu,…) Účinné je aj termovízne meranie – zistíte tak, kde vám uniká najviac tepla, či dobre tesnia všetky dvere a okná, ako funguje podlahové, stenové alebo stropné vykurovanie. Ešte pred analýzou je dobré uvedomiť si veľkosť spoločnosti a to, či sídli vo vlastnom alebo prenajatom priestore.
Nielen žiarovky, ale aj rolety
Prvým krokom k šetreniu, ktorý nevyžaduje žiadne náročné zmeny, je jednoducho začať zhasínať v miestnostiach, v ktorých nik nie je. Ďalšou možnosťou sú spomínané LED žiarovky alebo solárne svietidlá. Tie nájdu uplatnenie najmä v exteriéri alebo všade tam, kde svieti slnko. Spotreba energie je v ich prípade nulová. Na tom, ako je miestnosť osvetlená, však majú svoj podiel aj žalúzie. V zime je dobré, aby žalúzie nebránili vstupu svetla do miestnosti a v lete zasa pomôžu zmierniť prehrievanie, vďaka čomu sa menej využije klimatizácia. Na trhu nájdete množstvo typov roliet a žalúzií práve na tento účel – napríklad vonkajšiu hliníkovú alebo plastovú roletu na zimu, či vonkajšiu látkovú roletu na leto, ktorá zadrží teplo, no prepúšťa svetlo. Ak už niečo kupujete, využívajte zľavové kupóny, ktoré nájdete na stránkach KuponyZdarma.sk.
Aby sa kúrenie automaticky zapínalo a vypínalo
Vyššiu cenovku okrem energií dostáva aj voda. Aj globálne otepľovanie a vysychanie vody signalizuje, že čoskoro bude voda naozaj najväčšou vzácnosťou. Podnikatelia môže k jej šetreniu prispieť rovnako, ako bežní ľudia, napríklad zachytávaním dažďovej vody, ale takúto možnosť nemá každý podnik. Šetriť však môžete zakúpením umývačky riadu (v prípade, že u vás vo firme máte kuchynku, kde si zamestnanci dávajú kávu či obed) alebo úsporným splachovaním na toaletách (napríklad dvojtlačidlový systém, kde si môžete zvoliť dĺžku splachovania). V neposlednom rade treba regulovať aj kúrenie. Vďaka smart inštalácii, ktorá v sebe zahŕňa termostat, žalúzie, magnetický kontakt na oknách a meteostanicu, sa bude kúrenie zapínať len vtedy, ak je naozaj nevyhnutné.
Majte poriadok aj vo financiách. Či už ako jednotlivec alebo firma, zaujímajte sa o investovanie ako sporenie. Obľúbený je Finax podľa skúseností klientov, môžete investovať už od niekoľko desiatok eur. Každá čiastka je zainvestovaná do tisícok dlhopisov a akcií.